Cinsel Terapi

Cinsellik hayatın birçok alanını direkt ve dolaylı etkileyen bir alandır. Bu bağlamda cinsellikle ilgili yaşanan problemler kişinin hayatını olumsuz etkiler. Evli ya da bekar pek çok insan cinsellikle ilgili doğru bilgi edinebilecekleri profesyonellere ihtiyaç duyabilirler. Toplumumuzda cinselliğin tabu olması, ayıp ve günah gibi söylemler nedeniyle konuşulmaması, bilgi edinmeyi  engeller ya da yanlış ve kulaktan dolma bilgilerle cinsel yaşam olumsuz etkilenir.

Cinsel terapiler bu alanda uzmanlaşmış, eğitim görmüş terapistler tarafından uygulanmalıdır. Terapist olan kişiler psikiyatri uzmanı ve klinik psikologlar olabilir.

Bu alandaki terapi eğitimleri, konusunda uzman psikiyatri doktorları tarafından kurulan ve ülkemizde cinsellikle ilgili en kaliteli ve kapsamlı eğitimi veren CETAD (cinsel eğitim tedavi ve araştırma derneği) tarafından yürütülmektedir.

Cinsel terapist olan kişinin objektif, yansız, cinsellikle ilgili rahat konuşabilen ve terapi aşamalarını iyi bilen , konusunda uzman bir kişi olması, terapinin başarısı açısından son derece önemlidir. Aynı zamanda cinsel terapiye gelen kişilerin de tedaviye istekli, verilen yönergeler ve ev ödevlerini motive bir şekilde yapmaya gönüllü olmaları gerekir.

Cinsel terapilerde ilk görüşmede eşler tek tek alınır, sonrasındaki görüşmeler birlikte yapılır. Sorunun tespiti ve sebebinin anlaşılmasından sonra seanslarda neler yapılacağı, verilen ödevlerin amacı ayrıntılı anlatılır. İşbirliğinin sağlanması tedavinin başarısı açısından şarttır.

Terapi seanslarının ne kadar süreceği,  soruna ve kişilere bağlı olarak değişir. Yani cinsel terapilerde sadece birkaç görüşmede çözüm bulmayı düşünmek mümkün değildir. Tedavi seansları sırasında çıkabilecek zorluklar ve dirençler terapist tarafından farkedilmeli ve uygun bir şekilde işlenmelidir.

Vajinismus, erken boşalma, sertleşme güçlüğü, orgazm olamama, geç boşalma ve boşalamama, cinsel isteksizlik gibi sorunların her birinde farklı tedavi yöntemleri kullanılmasına karşın ortak kurallar hepsinde geçerlidir. İşbirliğine açık olmak, tedavide istekli olmak, seanslara katılımın sağlanması, zamanında ödevlerini yapmak, terapistin koyduğu yasaklara uymak önemlidir.

Uzm. Dr. Ayşe Gül AYDIN

Randevu Talebi

Randevu Talebiniz İçin Lütfen İletişime Geçiniz
İletişim